
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.1958 mm |
| Termination | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Brass |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Receptacle |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Female |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 4.7498 mm |
| Wire/Cable Diameter | 3.5814 mm |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG to 20 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 3.5814 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 4.75 mm |
| Tab Length | 7.2898 mm |
| Tab Thickness | 508 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Stud Size | 4.75 mm x 0.5 mm |
Stock: 7416
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20703
Ext.Price$0.20703
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20703 | $0.20703 |
| 5000 | $0.06901 | $345.05000 |
